Ostatnia moda na remastery HD klasycznych gier ma niestety paskudny efekt uboczny. Choć znajdują się firmy, które faktycznie przykładają się do swojej pracy i przygotowują zasoby wysokiej rozdzielczości, wkładają wysiłek w swoją pracę i dostarczają graczom genialny produkt, to niestety zdecydowana większość robi grających w balona. I jakimś cudem gracze się na to łapią.

Z jakiegoś dziwnego powodu dla wielu graczy i marketingowców „remaster” oznacza „wsparcie rozdzielczości HD”. Popularny darmowy mod Heroes 3 HD robi właśnie to. Pozwala uruchomić kultowe Heroes of Might and Magic III w dowolnej rozdzielczości. Nawet w szalonym 4K. Ale to nie jest „remaster” gry. To jest growy odpowiednik wciśnięcia przycisku „pełny ekran” w Windowsowym oknie. Pole gry rozciąga się wówczas do rozmiarów monitora, ale rozmiar obiektów pozostaje bez zmian.

KOCHANIE! ZREMASTEROWAŁEM SAPERA!!!
KOCHANIE! ZREMASTEROWAŁEM SAPERA!!!

W czym problem więc? Taki prosty zabieg dodania nowych rozdzielczości do gier, które tego nie obsługują powoduje, że wszystkie elementy na ekranie pomniejszają się. Ponieważ nie ma tu miejsce żaden resampling, obiekt który w rozdzielczości 640×480 miał 320×240 pikseli, zajmował 1/4 ekranu. Na ekranie 1920×1080 zajmował będzie tylko około 1/30! Wszystko staje się maleńkie dając grającemu ZŁUDZENIE lepszej grafiki.

Chwila, gdzie zniknął mój interfejs. ...Czy ma ktoś lupę?
Chwila, gdzie zniknął mój interfejs. …Czy ma ktoś lupę?

Oczywiście taka opcja ma swoje plusy – Heroes of Might and Magic 3 zyskuje w ten sposób dużo większe pole widzenia – możemy dostrzec więcej mapy. Ale również gigantyczne minusy – w tym mikroskopijne ikony i w porównaniu do oryginału nieczytelną minimapę. Gra nie staje się automatycznie HD – jest równie SD co zwykle – każdy z obiektów jest równie mało szczegółowy co 20 lat temu. Ale ciężko to stwierdzić, bo potrzebowalibyśmy i tak do tego lupy.

NO ALE W CZYM PROBLEM?!?! Problem w tym, że gdy Ubisoft faktycznie przygotował PRAWDZIWE Heroes 3 HD, gracze się obrazili. Bo przecież istnieje już mod HD. Tylko, że oryginalny mod HD prawdziwym modem HD nie był. Ubi zrobiło to dobrze – przerysowało od zera wszystkie grafiki i ODTWORZYŁO oryginalny wygląd gry.

Prawdziwe Heroes 3 HD Edition Ubisoftu. Graficzny wzór dla prawdziwych remasterów.
Prawdziwe Heroes 3 HD Edition Ubisoftu. Graficzny wzór dla prawdziwych remasterów.

Zwróćcię uwagę, że mimo iż gra prezentowana jest teraz w 1080p, zachowała wszystkie cechy wydania oryginalnego. Ikony rozmiarami przypominają te w oryginale – ale przerysowane do wysokiej rozdzielczości prezentują się znakomicie. Rozmiar mapy świata został zachowany dzięki czemu jest bardzo czytelna, a pole widzenia gracza utrzymało skalę z oryginału z małym bonusem w postaci wsparcia dla szerokiego ekranu bez rozciągania grafiki w poziomie.

Niestety, Ubisoft oberwał za to po uszach. Spora część graczy uznała, że Ubisoft tworząc wydanie HD swojego klasyka skoczyło na kasę, bo przecież grający mogli sobie zainstalować darmowego HD moda. Moda, który z HD nie ma niestety nic wspólnego. Słowa za darmo oraz mody wyłączają najwyraźniej któryś ośrodek w mózgu.

Przykładem komercyjnego projektu, który kłamliwie twierdzi, że jest wydaniem HD jest Baldur’s Gate Enhanced Edition. Te również o HD słyszało co najwyżej na Wikipedii. Prosta łatka dodająca wsparcie dla rozdzielczości 1080p powoduje, że obiekty na ekranie są maleńkie, a postaci ledwie widoczne.

Baldur's Gate II Enhanced Edition
Baldur’s Gate II Enhanced Edition. What is this a video game for ants?!

NO ALE W CZYYYYYM PROOBLEM??!?!!? Cóż, dziś może nie jest to zbyt wielka tragedia, ale gdy spopularyzowane zostaną ekrany 4K, twórcy tych pseudomodów HD obudzą się z ręką w nocniku. Worms Armageddon chwalące się obsługą 4K wygląda dziś w tej rozdzielczości… tak:

Worms Armageddon 4K... Podtytuł tego wydania powinien nazywać się "Wolne żarty".
Worms Armageddon 4K… Podtytuł tego wydania powinien nazywać się „Wolne żarty”.

Wyobrażacie sobie granie tymi mrówkami? Podobnie prezentuje się Heroes 3 z darmowym modem HD czy Baldur’s Gate II Enhanced Edition. Wiecie kto nie ma tego problemu? Ubisoft. Ich remaster Heroesów 3 w 4K przygotowany jest tak jak należy – nie jest prostym powiększeniem pola gry do rozmiaru monitora, a faktyczną wersją gry w wysokiej rozdzielczości. Heroes of Might & Magic III HD Edition wygląda w tej rozdzielczości tak jak powinno, czyli tak:

Prawdziwy HD remaster Heroes 3! Long live the Queen!
Prawdziwy HD remaster Heroes 3! Niech żyje królowa!

Innymi słowy – nie dajcie się oszukać. Marketingowe „HD” nie jest niestety równe prawdziwemu doświadczeniu „HD”, które powinny oferować tego typu wydania. Najnowszą ofiarą tej mody jest Worms World Party Remastered, które obiecuje 1080p i 60fps, ale które po trailerach wydaje się być również po prostu kolejnym prostym „full screenem”, które koło remastera nawet nie stało. Problem ten dotyczy na szczęście głównie gier 2D – te trójwymiarowe bardzo ładnie skalują się do rozdzielczości i bez dodatkowego wkładu pracy potrafią wyglądać fenomenalnie. I nie potrzebują do tego żadnych wydań poprawionych.

Miejscie się więc na baczności i nie dajcie sobie wciskać kitu. 🙂

Bonus:

Banan9102 z forum.arhn.eu podrzucił mi jeszcze jeden screenshot kolejnego „genialnego” remastera HD.

Twierdza (mrówek) HD
Twierdza (mrówek) HD
Twoja leniwa reedycja nie jest remasterem
Tagi:        
 • Drangir

  Problem z Heroes 3 jest inny – sam bardzo doceniam że postanowili poprawić grafikę, ale brak wszystkich dodatków w edycji i fakt że nie wykorzystano technologii 3DO do stworzenia sprite’ów jest główną bolączką – zamiast uszczegółowić spłaszczane później modele 3D po prostu poprawiono stare Sprite’y, przez co miasta i jednostki wyglądają dziwnie sterylnie – może to kwestia przyzwyczajenia. Mimo wszystko metodologia rysowania od nowa albo uszczegółowania istniejących teł i postaci to najlepsza metoda, nawet jeśli nie wszystko zagrało w Ubisoftowym wydaniu Heroes III HD.

  • likan24

   Tak, jest wiele słusznych komentarzy, które przemawiają przeciwko tej grze, ale w internecie też pełno komentarzy typu: „Po co mam płacić 70 zł za HoMM III w HD, skoro mogę za darmo i legalnie zagrać w HD” i Archonowi chodziło raczej o tą drugą grupę. Sam bym tego remastera nie kupił, dlatego bo nie jest to produkt dla mnie, ale nie uważam, że jest tandetnym skokiem na kasę (idąc tym tokiem myślenia, wszystkie remastery byłyby tandetnym skokiem na kasę).

 • Maciej Żbiku Żbik

  Dla mnie osobiście jednym z bardzo dobrych przykładów remasteru jest odświeżona seria Serious Sam HD. Przy okazji przemiery 3 części cyklu twórcy odtworzyli od podstaw 2 pierwsze części na swoim najnowszym silniku ze wszystkimi bajerami które oferował oraz wsparciem dla Steam Workshop i przywróconym do życia trybem multiplayer który w oryginalnych odsłonach umarł śmiercią naturalną razem z GameSpy. Jedyne czego mi może trochę brakowało to, że do polskiej wersji nie został przeniesiony dubbing, a są tylko napisy. Może nie była to perełka gry aktorskiej (a wręcz był fatalny) ale miał swój klimat.

  • likan24

   Jak odtworzono na najnowszym silniku, to nie jest to przypadkiem remake? Poprawcie mnie jeśli się mylę.

 • kryspin013

  Archon wiem, że chcesz uwypuklić tutaj głupotę większości ludzi ale moim zdaniem trochę przesadzasz…

  Niezadowolenie fanów homm3 głównie wynikało z tego, że ubi wydało tylko podstawkę bez dodatków, o dosyć absurdalnych wymaganiach sprzętowych. Osobiście trochę tych ludzi rozumiem. Z jednej strony dostajesz remaster gry niekompatybilny z modami (a może nawet i ze scenariuszami, ale tego nie wiem) droższy niż oryginalna gra ze wszystkimi dodatkami. Ale z drugiej strony… Cholera! Ile ubi pracy musiało w to włożyć?! Należy im się rekompensata jakaś, nie? Nikt nie pracuje za darmo…

  No i tu jest właśnie pies pogrzebany. Bo albo kompatybilność z modami i trochę lepsza grafika ale skopana całkowicie rozdzielczość (Baldur’s Gate) albo zrobienie praktycznie całej gry od nowa i jednocześnie odcięcie się od twórczości fanów (Heroes III)…

  PS I jeszcze podrzucę ci homm3 z hdmodem i włączonymi filtrami skalującymi i bez filtrów w prawie 1080p (pomijając pasek tytułowy u góry 🙂

  http://i.imgur.com/8tmkrUR.jpg
  U góry z filtrami (trochę większa rozdzielczość niż 800×600 bo lubię widzieć więcej na mapie), na dole prawie czyste FHD…

  Nie ma chyba tragedii, nie? Imgur trochę jakość zepsuł…

  I tak, masz racje przy rozdzielczości 4K nawet wszystkie hdmody mogą się schować nawet z najlepszymi filtrami skalującymi…

  • Dark_Archon

   Ależ oczywiście, za wiele elementów Ubisoftowi należy się srogie lanie, ale imho oprawa graficzna H3 nie jest jednym z nich. O innych obiektach „kontrowersji” nie wspominam, bo to nie jest na to miejsce. 🙂

   • kryspin013

    Edycja komentarzy za pomocą disqus jest bardzo dziwna… Widocznie mogę edytować komentarze nawet te na które odpowiedziałeś… Nieważne.

    Mam jeszcze pytanie małe do Ciebie. Wiem, że wpis nie jest o tym ale czy potrzebujesz reedycji hd starych gier? Pytam z ciekawości bo nie do końca wiem do kogo one są kierowane…

    • Dark_Archon

     To zależy. Lubię reedycje konsolowe – gry które były wcześniej na przykład na PS2 i można w nie było pograć tylko w 480p na sygnale analogowym, a teraz na PS3/PS4 w ładnym, ostrym HD. Dla mnie jako dla archiwizatora jest to dość ważne.

     Co innego gry pecetowe. Większość z nich nie potrzebuje takich wydań. Ale są przypadki, gdy jest to przydatne. Na przykład jeśli nowe wydanie wspiera acziwmenty i Steamowe lobby sieciowe w grze w której przestało działać multi albo jeśli jak w przypadku Age of Empires 2 ogłosi się nowe rozszerzenie do gry (!). No i są też gry, które za nic w świecie nie chcą się odpalić na nowych systemach, wtedy też nie mam nic przeciwko.

     Taki Heroes 3 jest moim zdaniem zupełnie niepotrzebny. Dobry, ale niepotrzebny. Bo to krok w tył. Bez losowego generatora map, bez rozszerzeń itd. Jeśli remaster miałby naprawić jakieś istniejące problemy to spoko, ale Heroes 3 do dziś działa super, a jego nowa wersja oferuje mniej niż oryginał. Ciężko go w takiej sytuacji polecić. (Chociaż na tablecie gra się IMHO super).

  • Supra 107

   HoTA?

   • kryspin013

    Tak HoTA jest tutaj dobrym przykładem.

    • Supra 107

     Lubię jak w HoTA te strzałki trasy są takie ładne, a w WoGu to że flagi powiewają na wietrze.

     A kolejnym razem spróbuj zapisać screen w .png i w ustawieniach Imgur włączyć wrzucanie obrazków w wysokiej jakości, o ile masz konto na Imgur, a polecam owe założyć 😉

 • Drzony Rembajło

  Spróbuj VCMII jeśli chodzi o Heroes 3 :>

 • ktototaki

  W Twierdzy najbardziej drażni kursor, o którym zapomnieli.
  Ta płyta Floydów (odwołuję się do tytułu) jest średnia.

 • Supra 107

  Chciałbym powiedzieć, że w grach takich jak HoMM3 z modem HD czy Worms Armageddon nie trzeba ustawiać rozdzielczości gry do rozdzielczości monitora, bo jak wspomniałeś wszystko wygląda jak mrówki, ale jeżeli ustawi się niższą rozdzielczość, np. 800×600 czy 1024×768 wszystko będzie wyraźne, a w przypadku HoMM3 z modem HD i jego filtrami 2D pozwalającymi do efektów podobnych do HoMM3HD Ubi, to jednak lepiej jest wybrać niższą rozdzielczość, a najlepiej tą pokroju 800×600 która została dopasowana do funkcji owego modu (w moim przypadku to 830×664), to wtedy ten filtr 2D ma znacznie lepszy efekt niż na tych wyższych.

 • DaemonKazoom

  Najgorszy remaster? Bezapelacyjnie MDK 2 HD