Od paru miesięcy na naszym kanale Youtube pogłębia się jakaś dziwaczna forma mentalnej kastracji. Każdego kolejnego dnia poziom komentarzy delikatnie się obniża i obawiam się, że dyskutanci już niedługo będą porozumiewać się tylko serią kliknięć języka i nerwowych mrugnięć.

2014-07-30_1957

Początkowo dało się to jeszcze jakoś odfiltrować. Pousuwać co bardziej wyraźne śmieci i jakoś przebić się do wartościowej treści. Dziś nie jest to już możliwe, a nasi wartościowi komentujący – i mówią o tym dość głośno i wyraźnie – już dawno przestali komentować na Youtube przenosząc się na przykład na Facebooka czy prosto na arhn.eu.

W ruch idzie tu chyba stare chińskie przysłowie z czasów dynastii yaoi™ (a może to była dynastia Yu-Gi-Oh?), że „człowiek jest inteligentny, ale ludzie to idioci”. Nie widzę innego wyjaśnienia. Im nas więcej, tym niższe jest nasze średnie IQ. Alternatywną teorią jest, że wraz ze wzrostem oglądalności spada też średnia wiekowa (młodych internautów jest więcej niż dorosłych?).

Bez wytykania palcem – sytuacja od dłuższego czasu jest już tak tragiczna, że momentami nie da się przebić przez całe wiadra łajna.

Na każdy dobry komentarz przypada masa kompletnie tępego bydła, które przed wejściem, zgodnie z polską tradycją, zdejmuje buty i wyłącza mózgi.

Ichabod ogłosił dziś, że z powodu bardzo podobnego problemu, przestaje czytać komentarze na Youtube i prosi o komentowanie swojej twórczości bezpośrednio na blogu. Nie zdecydował się jednak ich zamknąć z obawy przed negatywnym odzewem społeczności.

Ale czy faktycznie jest sens je trzymać? Dominuje w nich społeczność o gówniarskiej mentalności, wulgarność i zerowej wartości merytorycznej. Serio, więcej dowiedziałbym się waląc głową w najeżony kolcami mur i wsłuchując się w głosy generowane przez mój niedokrwiony mózg. Próba doszukania się jakichkolwiek wartości wartych chronienia spala niestety na panewce. Pod każdym materiałem arhn.eu pojawia się minimum 100 komentrzy. Komentarzy przez które, z szacunku do odbiorców (pomijając fakt, że często tym samym odbiorcom brakuje szacunku do nas), przebijam się czytając każdy jeden, niepotrzebnie frustrując się i przebijając się niczym szambonurek szukający diamentu na dnie toksycznej kadzi.

Zastanawiam się więc nad wyłączeniem możliwości komentowania naszych materiałów wideo na Youtube. Pod przykrywką „problemów z nowym systemem komentowania” (co jest oczywiście brednią) zrobiło to już wielu „dużych” twórców na Jutubie i niestety, to właśnie twórcy przegrywają coraz częściej walkę ze swoimi pseudo-odbiorcami. Bo chyba tak powinno się nazywać internetowy odpowiednich pseudokibiców.

I szczerze mówiąc oddałbym 90% wyświetleń każdego materiału tylko po to, żeby móc znów poczuć, że nie tworzę dla stada owiec, ale faktycznej społeczności, która nie tylko konsumuje, ale również rezonuje z treścią którą tworzę.
Bo w tym momencie czuję się jakbym tworzył do ściany.

YouTube – miejsce w którym giną ostatnie szare komórki
 • Wyłączyłbym chętnie komentarze, gdyby dało radę zostawić w tym miejscu swój komunikat – mógłbym wtedy poinformować, czemu komentarze są wyłączone i gdzie chętna osoba może skomentować materiał. Przy czym nie chcę wrzucać takich ogłoszeń parafialnych do opisu czy samego filmu, bo nie uważam by to było miejsce dla nich. Szkoda, ze takiej opcji nie ma, no ale Youtubowi pewnie nie na rękę są takie manewry.

  • Artur Ymir Bednarz

   A dlaczego właśnie nie dawać tego do opisu jako jego stały element? To się sprawdza w wypadku odbiorców na większą skalę, a skoro i tak ignorujesz/cie komentarze na YT to nie zrobi różnicy ewentualny, drobny odsiew widzów (zapewne tych mniej inteligentnych). Ktoś kto zobaczy brak komentarzy najprawdopodobniej kątem oka uchwyci równocześnie opis zawierający odnośnik do bloga z disqusem. Można też (chyba jest taka opcja, coś kojarzę) umieścić to w pierwszym, autorskim komentarzu pod filmem a resztę zablokować.

   • Ymir, chyba zakładasz naiwnie, że ktokolwiek czyta opisy 🙂 I tak, postaram się poinformować w paru najbliższych filmach, że komentarze będę ignorował i zapraszam w fajniejsze miejsce, ale mam wrażenie, że blokowanie nawet z podanym powodem gdzieś w filmie czy opisie (co imo mija się z celem i tak, bo nie zakładam, ze ktoś będzie szukał po opisach czy adnotacjach o co chodzi) podziała odstraszająco. Ja sam patrzę automatycznie nieufnie na filmy z wyłączonymi komentarzami (mimowolnie, po prostu zwykle to oznaczało, że autor coś nawalił), więc nie wymagam czegoś innego od innych. Poza tym też nie chcę być jakąś drama queen i pod każdym filmem pisać komentarza, że nie chcę tu być, to trochę nie o to chodzi. Zresztą, może kiedyś przyjdzie czas wynieść się z YouTube i problem się rozwiąże 🙂

    • AsianHawk

     Wtedy niektórzy mogliby przerzucić się na bloga, ale wtedy ban wystarczy 🙂

  • Sojtin

   Właściwie jest jeszcze możliwość zablokowania publikacji komentarzy do momentu ich zatwierdzenia przez autora nagrania.
   Mógłbyś zostawić informacje odnośnie nowej polityki komentowania i ignorować jakieś powiadomienia o nowych komentarzach, myślę że to nie problem chyba że korzystasz z (koszmarnie działających) funkcjonalności „społecznościowych” na YT.

 • Maister37

  Myślałeś może nad tym, aby nagrać film ( lub coś w tym stylu ), w którym
  poprosiłbyś widzów, by komentowali na wyższym poziomie kulturalnym, bo w
  przeciwnym wypadku wyłączysz komentarze? Jestem pewien, że ci „dobrzy”
  widzowie by zrozumieli, gdybyś potem je wyłączył, natomiast gównażeria
  poszłaby sobie, co i tak nie byłoby żadną stratą.

  • Razwill

   Według mnie komentarze na YT już od dawna powinno się wyłączyć. Ich poziom spadł już tak nisko, że nawet nie przewijam strony do dołu, aby je przeczytać jak robiłem kiedyś. Chociaż… Czy przypadkiem wyłączenie komentarzy na YT to na pewno dobry pomyśł? Czy ci intelektualni-inaczej nie przejdą np. na stronę Arhn.eu, a wtedy byłby jeszcze większy problem… Każdy kij ma dwa końce. W każdym razie mam nadzieję, że te trolle nie zniechęcą cię Arhonie do tworzenia wspaniałych treści, których zawsze niecierpliwie wyczekuję.

   • Złoty Pstryk

    Nad tymi intelektualnymi-inaczej, którzy by przeszli, czyhała by również kontrola adminów. Także nie wiem czy by im się chciało kombinować po pierwszych dwóch banach – za spam i za multikonto 😀

 • Kuba

  Z tęsknotą wspominam czasy, gdy na forum, na którym kiedyś się udzielałem (był tam zresztą i Grem ;)) toczyło się dyskusje na temat tego, czy w ogóle wypada przeklinać w postach, za teksty, które dzisiaj nie budzą w nikim szczególnych emocji, leciały bany, a trolli i kretynów traktowano z pogardą i ostracyzmem (przed banem). Współczesne komentarze/wypowiedzi internautów generalnie napawają mnie odrazą, wszystko, co jest wartościowe ginie natychmiast w morzu gówna i staram się tego nie czytać. Na YT to już od dawna dno dna. Także głęboki podziw i dla Ciebie, Archon, i dla Ichaboda, że tak długo wytrwaliście.

 • „Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów” – Stanisław Lem.
  Metody są chyba tylko dwie. Pierwsza to banować aż do znudzenia niczym dopisywanie adresów spamowych do ustawień skrzynki pocztowej. Druga to włączyć absolutną ignorancje w myśl zasady że trolli jednak nie dokarmiamy, a dyskutować tylko i wyłącznie z osobami które na to zasługują. Podział społeczny pod względem inteligencji/kultury jest nader widoczny w Internecie (bardziej niż na ulicach) i pomimo najlepszych chęci tego nie zmienimy. Niestety.

 • Martin K

  Wyłącz komentarze na YT i w ogóle się tym nie przejmuj, bo gra nie jest warta świeczki. Poziom polskiej młodzieży w internecie to dziś niestety dno dna…

 • blojb

  Dotychczas nie byłem na bieżąco z komentarzami pod filmami arhn, gdyż jako odbiorca przyjmuję mocno bierną w tym względzie postawę i bardzo rzadko zdarzy mi się skomentować dany materiał czy choćby zajrzeć do komentarzy pod nim. Dlatego to, co zobaczyłem pod materiałem Time Warp z PS2 dosłownie mnie zamurowało. Ponad tysiąc komentarzy, a co jeden to bardziej idiotyczny. Zdaję sobie sprawę w jaki sposób może to przycinać skrzydełka i zmniejszać satysfakcję z tworzenia materiałów. Spora część wartościowej publiczności przenosi się na facebooka czy stronę, nie wiem jednak czy dobrym rozwiązaniem jest totalna olewka youtubowego spamu, wszak nowi odbiorcy zwracają na takie rzeczy uwagę, o czym słusznie wspomina Ichabod. Jedyne co mi przychodzi do głowy to zrzucenie moderacji tego syfu któremuś z administratorów (dżonemu? ;)), samemu zajmując się sensowną grupą komentarzy z fb i strony 😉

 • Atlas

  Od pewnego czasu komentowanie filmików na YT przestało gościć w moim życiu, i to nie dlatego że „nie napisze bo nie zobaczy” tylko odechciewa się babrać w tym bełkocie. Gdy nawet napisze się jakiś sensowny komentarz zostaje on przykry/zatopiony papką liter bez większego sensu. Moim zdaniem powinno się mieć możliwość ustawienia komunikatu w komentarzach że „Jeżeli chcesz podyskutować na temat filmu zapraszam na…”. Wtedy ludzie którzy naprawdę mają coś do powiedzenia weszli by na tą stronę i napisali swoje opinie/odczucia na temat filmu.

  • Dark_Archon

   Jeżeli będzie to jakieś pocieszenie – to ja wciąż czytam je wszystkie. 😉

   • Atlas

    Bardzo cieszy mnie ten fakt ze Pan czyta wszystkie komentarze bez względu na treść.
    Życzę powodzenia i wytrwałości w przemierzaniu „internetów” 🙂

 • Mateusz „Pi?” Kołodziej

  I na YT i na FB pisałem wiele razy jak bardzo mi brakuje momentu 200-1000 widzów wtedy na Arhn.eu w komentarzach zawsze były ciekawe rzeczy, jak przychodził jakiś opóźniniony mentalnie to dostawał bana (zapewne od Grema :P) a teraz w komentarzach jest taki syf co u Majnkraftowych Zagrajmerów. Chciałbym mieć nadal tak dobry kontakt z widzami w komentarzach (nie mam czasu na forum, jakoś tak… poza tym zapomniałem hasła ;_;) co kiedyś i Wami, wtedy czułem się częścią Arhn. Niestety nie trwał ten moment długo.

  Ps. Jak zawsze genialny artykuł i przyznam Ci Arszą że twój mobilny blog wygląda fenomenalnie!

 • Mix Henry

  Oj chyba zacznę znowu komentować filmy, bo znowu przestałem. A przestałem nie bez powodu. Po prostu mnie też denerwowali idioci, ale ci którzy odpisywali na moje komentarze.

  Czy jest jakieś rozwiązanie? Chyba tylko ban. Trolli nie widać, a z tego co wiem, to mogą dalej subskrybować i oglądać filmy 😉

 • Jakub Gęga

  Czemu nie zrobić jak Total Biscuit? Po publikacji filmu napisz komentarz, że wyłączyłeś komentarze do momentu, jak YT zapewni przyzwoite narzędzia do moderacji, ułatwi ich filtrowanie, a jeśli naprawdę się chce skomentować dany materiał, to arhn.eu/fejsbuk zaprasza. Zaraz po tym wyłączasz komentarze i dziękuję, dobranoc.

 • Harsay

  Zawsze głupcy mieli najwięcej do powiedzenia.
  Jedym z rozwiązań według mnie jest wyłączenie komentarzy na yt i oddanie tej możliwości na reddit. „Bardziej ogarnięta” część społeczności napewno pokara „downvote’ami” tych „mniej ogarniętych”.
  Z drugiej strony… zawsze pozostaje ignorowanie głupków.

 • JaJco [TheFCMJ]

  Ok, przyznaję – sam kiedyś byłem małym trolkiem. Wystarczyło jednak, że Grem pogroził palcem i moje konto arhn.eu na miesiąc było zbanowane. Od tej pory staram się komentować na pewnym poziomie. Nawet na YT. Komentarze pod MK8 (cytując przykładowy „ile wam zapłacili za tę reklamę-niby-recenzję tej gry?”) były tzw. początkiem końca. Cóż, komentarzy do SEP:GTAV nie widziałem, bo się po prostu boję…

 • Ehhh… Szkoda, że jest tylu ludzi, którzy nadal wyznają zasadę: „Napiszę „ztond” bo nie chce mi się”. A poziom komentarzy jest (niestety 🙁 ) tak niski, że pokusiłbym się o stwierdzenie „tak niski jak mój poziom w LoL’u” (a w LoL’a nie gram ;P). Ps. Ciekawy przykład: „Ale ten mario kart to nędzna podrubka Crash Team Racing i Sonic All-Stars Racing. Takie gufno.”

 • Krzysztof Jabłoński

  ech… tacy zawsze i wszędzie się znajdą. Szkoda, że na YouTubie nie ma systemu punktowego (znajdziemy taki choćby na arhn.eu). Ale to tylko takie pobożne życzenie…

 • Patryk Grodkowski

  Czy wywalenie opcji komentarzy na YouTube jest dobrym pomysłem? Jak dla mnie tak. Od prostackich komentarzy w stylu „pierwszy!” do bezowocnych dyskusji na bezsensowne tematy po prostu odechciewa się być „członkiem społeczności YouTube”. Uważam, że lepiej wyłączyć tę opcję komentarzy i stracić tych wszystkich pseudo widzów.

 • The XDX

  Wg mnie powinieneś zrobić dokładnie to samo co ichabod. Wyłączenie komentarzy na YouTube’ie nie ma większego sensu bo osoby, które są tam najgłośniejsze i tak znajdą sposób. Skoro YouTube to tak naprawdę tylko rozszerzenie strony, to może rzeczywiście zwracaj uwagę tylko na komentarze publikowane właśnie na niej. Osoby, które chcą komentować i mają coś więcej do powiedzenia, również na tym zyskają, bo pojawi się możliwość inteligentnego podyskutowania na temat materiału.

 • Piotr Szachmytowski

  I dlatego nie udzielam się ( no…może czasami 🙂 ) do „kulturalnej konwersacji” na YT .

 • Bomaga

  Bardzo przykro jest mi czytać coś takiego. Arhn.eu z całą redakcją znaleźli już serce w moim sercu i mimo, że jestem tylko obserwatorem i nigdy nic nie komentuję każdy nowy materiał oglądam z wypiekami na twarzy. Boli mnie jak czytam czasem te komentarze, a tymbardziej świadomość, że jest ich coraz więcej. Ichabod, którego ask czasem jest wręcz zalewany hejtami, dla odbiorcy, którego wasza twórczość budzi podziw jest to po prostu przykre i trzymam za was kciuki z całych sił i żałuję tylko, że nie jestem w stanie zrobić nic więcej.

 • Jakub R.

  Aż mi szkoda, że ten kanał odkryłem w momencie 30-40 tys. widzów, czyli wtedy kiedy ten cały shitstorm dopiero się zaczynał ;(

 • ryva321

  Pierwszy raz spojrzałem dzisiaj na komentarze na YouTube i zastanawiam się czy ludzki mózg ma uczulenie na YouTube. Niektórym ludziom powinno się zablokować internet…