Dotarła dziś do mnie dość niezwykła paczka w której znalazło się kilka białych kruków.

Zanim przejdziemy do sedna, chciałbym podziękować Pstrykowi za Lemmingi na SNES-a i ślicznego Pstrykowego kurczaczka. 😉

Teraz jednak – do rzeczy. Kilka tygodni temu skontaktował się ze mną człowiek, który wyprzedawał swoją imponującą kolekcję przedmiotów związanych z konsolofonem N-Gage. Po szeregu negocjacji udało mi się pozyskać w ten sposób szereg niezwykle rzadkich obiektów o których nie słyszało nawet Google.

Tym najmniej imponującym jest prototypowa wersja telefonu N-Gage QD.

N-Gage QD Proto

Z zewnątrz nie różni się niczym od standardowego N-Gage’a. Dopiero zerknięcie pod baterię zdradza, że bawimy się z wersją „PROTO B5.0 Not for sale”.

Nokia N-Gage QD Proto

Nie jest to przedmiot niezwykle rzadki – w internecie znaleźć można sporo informacji na temat tych gadżetów. Jest jednak niezbędny, by wykorzytać go z dwoma kolejnymi nabytkami.

Nokia N-Gage Habbo Islands Prototype

Oto prototyp nigdy nie wydanej gry Habbo Islands. Ogłoszono ją w 2006 roku zapowiadając premierę w 2007… ale niestety, niedługo po ogłoszeniu Nokia wycofała się ze wsparcia swojego konsolofonu, więc i Habbo wycofało się z produkcji tytułu opartego o swój sławny internetowy „hotel”. Graczom na osłodę pozostał tylko trailer. Nie potrafiłem znaleźć żadnej informacji na temat tego prototypu w internecie. Nie znalazłem też nigdzie zdumpowanego ROM-u. Dopóki nikt nie znajdzie dowodów, które by temu zaprzeczały, stawiam hipotezę, że jest to jedyny egzemplarz tytułu dostępny publicznie. Gra odtwarza się podobno wyłącznie na powyższym prototypie telefonu, stąd więc taki zestaw.

To jednak nie wszystko.

Podczas pracy nad „Time Warp: N-Gage” pojawił się pewien problem. Nie istniało żadne narzędzie do zgrywania obrazu bezpośrednio z konsoli. A przynajmniej tak mi się wydawało.

N-Gage QD TV Out Box

Oto N-Gage QD TV Out Box. Pudełko za pomocą którego developerzy lub partnerzy firmy Nokia mogli wyświetlać obraz  z telefonu… na przykład na potrzeby tworzenia trailerów lub do wykorzystania na prezentacjach i targach dla graczy. Podobnie jak w przypadku Habbo Islands, nie udało mi się znaleźć żadnych dodatkowych szczegółów na temat tego urządzenia. Jest kompatybilne wyłącznie z Nokią QD i wymaga fizycznej modyfikacji konsoli.

Nie muszę chyba wyjaśniać, że jestem niezwykle podekscytowany tymi zdobyczami. Lubię przedmioty owiane nutką tajemnicy. Jeżeli tylko uda mi się okiełznać ten tajemny sprzęt, to więcej detali na jego temat na pewno pojawi się na arhn.eu. „Zapomniane Opowieści: Habbo Islands”? 😉

Jeżeli wśród was znajduje się ktoś o większej wiedzy na temat tych gadżetów, z przyjemnością usłyszałbym na ich temat więcej!

Nokia QD Prototype

Prototyp Nokia N-Gage QD i Habbo Islands
Tagi:            
 • Maciek

  Wiesz Archon, nie chciałbym żebyś smutał, ale chyba nie będziesz pierwszy w internetach z materiałem o Hobbo Islands.
  Habbo Island – Pierwsza misja: http://youtu.be/Ghz0JZCfpTU

  • Dark_Archon

   Nie smutam, bo to od tego człowieka ją kupiłem. Nie zależy mi na tym, żeby być pierwszym. 😉

   • Maciek

    A to chyba że tak 😉 Podejrzewałem to, bo tutaj też widać, że obraz był zgrywany z urządzenia

 • Dawid Jarosz

  Standardowo czekam na więcej Informacji 🙂

 • kakao14

  Świetnie czekam na recenzje mam nadzieje że będzie na poziom jak zresztą wszsytkie inne recenzje i inne tego typu rzeczy życze powodzenia 🙂

 • Złoty Pstryk

  Nareszcie Lemmingi doszły :d Czekam teraz na kolejny retro-live 😀

 • Razwill

  Gratulacje! Naprawdę, ty to masz szczęście. Czekam na filmik o tym. A poza tym co to za urządzonko na prawo od N-Gage’a na ostatnim zdjęciu?

  • Reiju

   To GP2x, konsolo-emulator na linuxie 🙂

 • Matixer

  Archon planujesz zdumpować rom ?

 • Staszek Puławski

  Nokia N95 liczy się jako N-gage? Na pewno posiadała gry serii N-gage, a do tego miała przecież wyjście video w złączu minijack, sam pamiętam że grałem w którą Fifę N-gage na N95 podłączonej chinchem do telewizora 😉

  • Dark_Archon

   Nie. „Platforma N-Gage” na telefonach z Symbianem to zupełnie coś innego niż konsola „N-Gage”. Z zupełnie innymi grami. 🙂

 • KYOOJG

  Hi. Could you be able to make a copy of the Habbo Islands cartridge with Linux? I know the commands to make a fully working one. But you need linux to do it.

  Best regards.

  • Dark_Archon

   Hi, sure. What command do you have in mind? I did do my best to preserve the code on the MMC, but a better solution for archival is always welcome.

   • KYOOJG

    Hi, my email is [email protected]

    Kindly contact me there.

   • Rascal

    In case you haven’t figured it out by now, the Linux commands are as follows:
    – In order to create the iso image type: dd if=/dev/sda of=roms.iso
    – To transfer the created image to the mmc card type: dd if=roms.iso of=/dev/sda
    – /dev/sda indicatest the location of the mounted mmc card

    Note that the size of the target mmc card has to match the size of the original one in order for it to work on the N-Gage itself.

    There was also another method of dumping mmc card content back in the day which involved WinHex (using the clone disk option in the full version). However, I’m not too sure if that would work in this case because this method was used for the first batch of games released along with the console. It’s worth noting though that this way the program creates the exact clone of the original mmc card including it’s volume size.

    Either way, if you end up dumping the rom successfully, share the link so others can test it. Sure would be nice to breathe some new life into the old console.

   • Near Scambaits

    Please send me a copy of a working rom [email protected] if you fixed it with Linux

 • KYOOJG

  Hi, would you contact my email [email protected] for further info regarding the process.

 • Stella Plus

  Wowww it’s so awesome you have this in your posession! I wish I could play it just to try it, habbo was my whole childhood haha

 • Димитър Гуленов

  Hello! Is there any development on the copying of the game?

  BTW Nice videos with the video adapter, too bad I don’t understand Polish.

 • Luka

  Hi! Do you still have the copy of Habbo Islands ? Could you make a ROM of it ?

 • Alumina

  Zdumpowany ROM tak? Na YT widziałem film, na którym ktoś przechodził tę grę co ciekawe osoba ta posiadała oryginalny cartrigę z tą grą niestety zdjęcie się nie zachowało, ale zachował się link do gry, jak i samo video dla za interesowanych na dole umieszczam linki.
  link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=Ghz0JZCfpTU
  link do pobrania gry https://www.dropbox.com/s/mnymzvj11dezlw3/Habbo%20island.rar?dl=0