Kilkanaście miesięcy temu popełniłem błąd. Było to wtedy, gdy uruchamialiśmy swój profil na Patreonie, platformie umożliwiającej wrzucanie abonamentowych napiwków w podziękowaniu za wykonaną przez nas pracę. Sam system Patreona sprawdza się świetnie, dzięki naszym patronom wciąż istniejemy (a przyznam szczerze, w ostatnich czasach kwestie finansowe serwisu wyglądały bardzo różnie) i możemy zachować pełną niezależność od wpływów wydawców i producentów, którzy bardzo chętnie kupiliby sobie trochę dobrej prasy. Dostawaliśmy różne niefajne oferty – dzięki Wam stać nas, by powiedzieć „nie” i robić swoje. Mam nadzieję, rzetelnie.

Nie musimy robić niczego pod publiczkę, lecieć w to co najpopularniejsze i bawić się w nabijanie wyświetleń. Możemy być sobą. To wszystko dzięki wam.

System Error

Nie, Patreon nie był błędem. Błędem było za to stworzenie jednego z jego progów. Dobiegły nas bowiem sygnały, że wśród naszych widzów byli chętni do wspierania nas na kwotę $100 miesięcznie. Zgodnie z działaniem serwisu za każdą wpłatę, „Patron” może sobie wybrać nagrodę w formie podziękowania za wpłatę. Nam brakowało progu za $100, więc konieczne było go stworzenie. Pojawiła się prosta sugestia – odcinek System Error za każdy miesiąc w który wypełnione będzie „gniazdo” studolarowej wpłaty. Oczywiście wyprodukowanie każdego odcinka System Error kosztuje w roboczogodzinach sporo więcej, ale cóż, od zawsze operujemy grubo pod kreską rentowności, a studolarowy bonus to w perspektywie całości duża kwota.

Tak więc powstał legendarny już (ech) próg „$100 za System Error„. Przez jakiś czas System Error pojawiało się każdego miesiąca, a próg był na tyle popularny, że ludzie prosili, by dać im znać jeśli miałby się zwolnić, żeby przypadkiem coś się w tym względzie nie zmieniło. I jestem niezwykle wdzięczny za każdą złotówkę, którą dzięki wpłącającym udało nam się dołożyć do rozwoju arhn.eu. Plan wydawał się idealny. Kto mógł nas wspomóc, wspomagał nas, widzowie dostawali swoje ulubione materiały, a my mogliśmy bez obaw nad nimi pracować. Idealnie!

Bardzo szybko zdałem sobie jednak sprawę, że $100 za System Error było bardzo złą decyzją. Gdy tylko przekazałem dobrą nowinę widzom – hej, System Error będzie pojawiało się teraz co miesiąc dzięki specjalnemu dofinansowaniu! – stała się rzecz, której niestety się nie spodziewałem. Niemal natychmiastowo liczna i głośna grupa widzów wzięła sobie tę informację bardzo do serca.

Rozpoczęły się bardzo nieprzyjemne, roszczeniowe komentarze na temat tego, że odcinki są za krótkie (za co my płacimy!), za rzadko (za co my płacimy!), nieciekawe (za co my płacimy!), i tak dalej. W skrajnych sytuacjach pojawiały się nawet groźby od ludzi wściekłych, że System Error pojawił się w inny weekend niż w poprzednim miesiącu! Paranoja!

Z tym, że nie. Żadna z tych osób nie płaciła za kolejne odcinki System Error. A mimo to roszczeniowość tłumów osiągnęła kosmiczny poziom. Nam, twórcom serii było z tego powodu niezwykle przykro, bo było to niezwykle nie fair względem osoby, która fundowała odcinki całej reszcie. Była to sytuacja typu: „Dzięki za darmowe czipsy, ale czemu tylko taka mała paczka„. Bardzo niefajnie. Ktoś jest bardzo miły i zgarnia za to pośrednio masę nieprzyjemnych komentarzy.

Dlatego też po kilku miesiącach zdecydowaliśmy wspólnie z zainteresowanymi o zamknięciu Patreonowego progu System Error (choć te same osoby wciąż wspierają nas korzystając z innych progów <3 ). Tworzenie kolejnych odcinków System Error przestało być dla nas przyjemnością. Mam wrażenie, że wielu naszych widzów zapomina, że nie jesteśmy korporacją czy martwą spółką nastawioną na robienie forsy byle jaką zawartością. Jesteśmy ochotniczą grupką miłośników gier wideo, którzy tworząc materiały robią to tylko i wyłącznie z pasji do tego medium i szacunku do naszych odbiorców. Gdy zgasła iskra tworzenie kolejnych odcinków nie miało większego sensu.

Oczywiście to ten moment opowieści w której jakiś dryblas z publiczności zaczyna krzyczeć „TA, Z PASJI, A PIENIĄŻKI Z JUTUBA?” Tylko, że serio, w czasach AdBlocka ktoś jeszcze wierzy w jakiekolwiek pieniążki z Youtube’a? I to w Polsce, kraju o żenująco niskich stawkach reklamowych? Spróbujcie utrzymać redakcję serwisu o grach, serwery usług i kupować gry, sprzęt i wszystko inne za 1000 zł miesięcznie:

Yup, tyle Youtube zapłaciło nam za prawie 1.5 mln wyświetleń. I to przed podatkiem, prowizjami i tak dalej. Nie narzekamy, wręcz przeciwnie, jesteśmy wdzięczni każdemu widzowi, który jeszcze nie włączył AdBlocka. 🙂 W dzisiejszych czasach to już rzadkość.

Serio, gdybyśmy chcieli robić miliony, wybralibyśmy sobie inną branżę. I w tym miejscu wypada mi jeszcze raz ukłonić się w kierunku naszych Patronów dzięki którym jestem coraz bliżej tego, żeby przy 80-godzinowym tygodniu pracy JUŻ PRAWIE wyrobić minimalną krajową. Mieszkając w Szkocji. Gdyby nie oni, niewykluczone, że arhn.eu już dawno poszerzyłoby grono aniołków.

System Error przestało więc wychodzić regularnie nie przez miłość do pieniądza, a wręcz przeciwnie. Szacunku do jego wartości i do ludzi, którzy umożliwiają nam istnienie. Tych cichych bohaterów, którzy po cichu i anonimowo fundują jazdę bez trzymanki już ponad 100 000 widzom. Za $100 obiecałem im System Error, nie stado ludzi, którzy będą rozporządzać ich pieniędzmi.

Po zamknięciu studolarowego progu plan był taki by nadal, bez dodatkowego wkładu finansowego kontynuować pracę nad kolejnymi odcinkami serii. Ale te spotykały się z żółcią. „Czemu tak mało?„, „miało być co miesiąc?” czy nawet „ukradliście pieniądze i co teraz?” (sic!). System Error poszło więc w odstawkę. Czułem, że musimy od siebie odpocząć, a ja zająłem się innymi materiałami. Takimi, które mogą mnie jeszcze cieszyć.

A potem przyszły piąte urodziny arhn.eu i podczas naszego urodzinowego Synca na playlistę wpadło kilka odcinków System Error. Obejrzeliśmy je grupowo, pośmialiśmy się, dostałem zastrzyk pozytywnej energii i wróciło natchnienie na wskrzeszenie cyklu. Stąd też moja niedawna prośba o ocenę odcinka i podzielenie się wrażeniami. Chciałem wiedzieć czy w SE wciąż twki dawna energia. Według większości z was, tak, i bardzo mnie to cieszy. Dawno nie miałem tyle frajdy co przy szukaniu błędów i składaniu kolejnego odcinka. Nie było presji, nie było wymogów. Było super. 🙂

A mimo to wśród morza pozytywnej energii pojawił się też szereg bardzo nieprzyjemnych komentarzy. Takich jak ten, co skłoniło mnie do napisania tego tekstu.

Tych z was, którzy podobnie jak ja kochają System Error i z niecierpliwością wyczekują kolejnych odcinków zapewniam, że seria żyje, a ja powoli dojrzewam do jej pełnej reaktywacji. Ale nie, nie będę już obiecywał, że kolejne odcinki będą się pojawiały co miesiąc, bo już raz oberwało mi się za chęć bycia miłym. 😉

Dziękuję tym wszystkim z was, którym kolejne odcinki System Error generują uśmiech na twarzy, a nie dziwaczne ataki agresji. To dla was siedzę od rana do nocy przy komputerze montując filmy i bez was już dawno rzuciłbym to wszystko w pizdu. 😉 Jesteście super!

Oficjalny komentarz w sprawie comiesięcznego System Error
 • Krzysztof Kokoszczyk

  Roszczeniowa postawa to domena wielu mieszkańców naszego pięknego kraju i z pewnością spotkał się z nią każdy, kogo praca wymaga kontaktu z innymi ludźmi. Przodują w tym gówniarze, ale i wśród dorosłych pełno jest ludzi wychodzących z założenia, że „im się należy”. Należy, a i owszem, tylko że lekcja kultury i pokory. Patreon to znakomita platforma do wspierania ulubionych twórców, ale niektórzy konsumenci tych treści chyba zapominają, co im wolno, a czego raczej powinni unikać. Mieszanie autora z błotem, bo jednak jego tok myślenia różni się od czyjegoś widzimisię, to następna bolączka. Zbliżyłeś się do tłumów, dałeś im pigułki z GTA, streamy, wszelkiej maści materiały na żądanie, a jak się okazuje, lepiej pozostać przy wiernej grupce ludzi chcących poszerzać swoją wiedzę o grach i branży, niekoniecznie chłonąc, co można spotkać na większości populistycznych kanałów. Siłą arhn.eu jest przede wszystkim jakość i szerokie horyzonty. I tego się trzymajmy.

  • Masz rację. Ale nie wszyscy „gówniarze” tacy są. Sam ze znajomymi prowadzę portal o grach do którego stworzenia zainspirowało mnie właśnie @Arhneu. I nie. Nie po to, żeby robić im konkurencję. Robimy to, bo sprawia nam to przyjemność. I również spotkaliśmy się z falą takich tekstów jak Arszą, jednak w formie maili. Przykładowo „czemu tak rzadko”, „co za gry”, czy najwredniejszy ze wszystkich – „czemu mamy wam płacić za to”. Rozumiem jak poczuł się Archon i cała redakcja. Niestety, banda idiotów znajdzie się wszędzie, a takim do rozsądku nie przemówisz; są przekonani, że to oni mają rację. Ciekawe jakby wyglądało ich zdanie, gdyby to oni ogrywali, pisali i byli mieszani za to z błotem.

   P.S. Mamy po 16-17 lat. Gimbaza/technikum.

 • RudyJack

  Jesteście moim ulubionym kanałem na youtube i polecam was jeśli mam okazję, nikt nie robi tak dopracowanych materiałów jak wy! To jest bardzo przykre że tak się dzieje, ale mam nadzieję, że z czasem będzie tylko pozytywniej i trzymam za was kciuki od zawsze.

 • Lesteross

  Witaj w internecie, miejscu pełnym zawiści, nienawiści i hipokryzmu.
  Bardzo cieszę się, że system error wraca, nie mogę się doczekać następnych odcinków, z drugiej zaś strony doceniam twój czas i rozumiem, że mając dużo obowiązków na głowie nie można z niektórymi pomysłami nadążyć, niestety większość internetu nie jest aż tak wyrozumiała.

  Z resztą jest tyle innych ciekawych serii na tym kanale, które warto obejrzeć.

 • Oskar Kojder

  Archonie niestety niektórzy ludzie to po prostu świnie którzy domagają się tylko więcej i więcej, a nic z siebie nie dadzą. Szanuję cię i podziwiam, że po takich komentarzach dalej masz zamiar prowadzić serię. Zdaję sobie sprawę, że przygotowanie 2-3 minutowego materiału trwa sporo, a ty dałeś nam aż 13 min (ja tak widzę ostatni odcinek system error) to był jak dla mnie świetnie spędzony czas. Z resztą nie tylko system error, wszystko co tworzycie jest godne podziwu. Pamiętaj jesteście super nie zależnie od tego jak często wychodzą materiały bo widać że wszystkie są odpowiednio przygotowane i po prostu chce się oglądać 😉

 • Michal

  Na ogół jest biernym użytkownikiem internetu. Oglądam materiały na YT nie angażując się zbytnio w komentarze czy wątki społecznościowe, jednakże po przeczytaniu Twojego wpisu, poczułem się wręcz w obowiązku skomentowania go. Arek, mam nadzieję, że nie przejmujesz się zbytnio hejterami i zwykłymi chamami, których to w sieci jest pełno. Wykonujesz naprawdę zajebistą robotę, pomimo tego, że z pewnością Ci się to finansowo nie kalkuluje. SE, Time Warp czy Pigułka to świetne cykle, które niewątpliwe wymagają poświęcenia wiele czasu na ich tworzenie. W Polsce, nikt oprócz Ciebie takich materiałów nie robi, bo za dużo roboty, montażu itp. Mam nadzieję, że przez takich idiotów nie zniechęcisz się do tego co robisz, bo robisz to świetnie ! Tak trzymaj ! 😀

  • Dark_Archon

   Ja się hejterami nie przejmuję. Ciężko na nich nie trafić, gdy licznik subskrypcji wskazuje 100 000 osób. Doceniam też każdy merytoryczny komentarz – szczególnie, gdy jest on krytyczny i jestem świadom tego, że do ideału nam jeszcze daleko.

   Tu jednak sprawa poszła o krok za daleko – rykoszetem oberwali ludzie, którzy nie powinni i musiałem wziąć za to odpowiedzialność. Nie mógłbym ze sobą żyć, gdyby było inaczej. 🙂

   I spokojnie, i tak uwielbiam swoją pracę i nie planuję jej porzucać tak długo, jak będzie to możliwe. Przykro mi, hejterzy! 😉
   No, chyba, że pewnego dnia nasi widzowie uznają, że powinienem abdykować.

   • Lesteross

    arhn.eu bez Archona to nie arhn.eu 😉

    • Dark_Archon

     To samo mówiono o Związku Radzieckim i Stalinie.

     • Viktor

      Na każdego hejtera przypada masa ludzi takich jak Michal czy ja – uwielbiających Wasz kanał jednak nie komentujących i często nawet nie czytających komentarzy na YT. Wasze materiały zapewniają mi choć chwilkę rozrywki serwowaną wieczorem po pracy. Chwilę do relaksu i zapomnienia o ciężkim dniu. Gdybym po obejrzeniu Waszego materiału czytał jeszcze komentarze … no cóż, skończyłbym z nadciśnieniem. Gdy próbuje postawić się na Waszym miejscu – autorów ciekawych odbioru swojej twórczości, to rozumiem, że mimo wszystko takie wypowiedzi ciężko Wam zignorować, ale z mojej perspektywy powiem Wam, że takie komentarze nic nie znaczą. Nikogo nie interesują, nie są warte Waszego czasu, nie są warte Waszych nerwów, nie są warte nawet przeczytania (a nie oszukujmy się, po pierwszym zdaniu wiadomo, że to nie jest konstruktywna krytyka) i na pewno nie zmieniają kogoś opinii o Waszych materiałach. Dlatego mam do Was prośbę – nie marnujcie na to czasu, róbcie dalej to co robicie i co wychodzi Wam fenomenalnie, a widzowie niech dostosują swój poziom wypowiedzi i kultury do poziomu Arhn.eu a nie na odwrót.

      A co do samego hejtera – w pewnym wieku ciężko zrozumieć jak to możliwe że ktoś może grać w gry, mieć z tego niewyobrażalnie duże pieniądze w postaci 100 zł miesięcznie i jeszcze robić jedynie 13 minutowe materiały gdy majnkraftowe mają po kilka godzin. Wyrośnie chłopak z tego, a nawet jeśli nie to nic na to nie poradzimy.

      Pozdrawiam Was,
      Viktor

      P.S. Związek Radziecki to się chyba rozpadł bez Stalina, co? 🙂

     • Konan064

      Podpisuje się pod tym 😉

      Ja rzadko komentuję, ponieważ twoje produkcje są tak dobre że nie da się nic dodać 😉 ale zawsze jestem wdzięczny za twoją pracę, szacunek.

      Arhn.eu to zdecydowanie najlepsze miejsce w polskim gamingowym internecie 😉

      Take care Archon!

 • WasikGaming

  Arhon, odwalasz taki wielki kawał genialnej roboty że wszyscy hejterzy powinni ci buty swoim nędznym kieszonkowym czyścić! Mam do ciebie naprawdę wieeelki szacunek. Ile wkładasz w to pracy, serca i godzin pracy… Jeszcze raz, szacunek <3

 • Jakub

  Archonie, nie wiem co napisać, smutne jest to, że za kawał ciężkiej roboty ludzie wygadują takie rzeczy. Pamiętaj, że w chwilach kryzysowych, zawsze możesz liczyć na nas, fanów których połączyła pasja do gier i ich szerszego poznawania. Doceniam wszystko co tworzysz na rzecz redakcji. Powodzenia na przyszłość! 🙂

 • Krzysztof Jabłoński

  Szanuję was za to, że jeśli już coś wypuścicie, to będzie to materiał z klasą. Nie to, co większość „zagrajmerów” którzy idą w ilość a nie w jakość.
  Pamiętam, że przed zeszłym wypadem na wakacje specjalnie zwlekałem z obejrzeniem System Error, by skonsumować go niczym wykwintny deser z należytą czcią (obejrzałem go w środku nocy przemierzając Czarnogórskie drogi na tylnym siedzeniu rodzinnego samochodu 🙂 )
  Roszczeniowość jest zupełnie bezpodstawna – to wy dajecie nam materiał, więc to tak jakby mieć pretensję do Babci, że dała nam za mały prezent pod choinkę.
  Nie przejmujcie się takimi ludźmi – im nigdy się nie dogodzi 😉

 • Bomaga

  Może to tylko słowo, ale dziękuję. Za starania i za to, że po prostu jesteś w internetach i świecisz ideałami oraz wartościami, które coraz ciężej szukać wśród ludzi. Dziękuję.

 • Arhon,
  Mi obiecywanie użytkownikom również odbiło się czkawką. Nie wyszło nie z mojej winy, ale to ja obiecałem i do chwili obecnej jest mi to wypominane, ale nie tylko na tym się kończy.
  Przez masę hejtu i spamu, który przewija się czy u nas, czy nawet ogólnie w internecie, nauczyłem się uodparniać na internetowych debili. Zamiast brać do siebie to co piszą, zwyczajnie uśmiecham się pod nosem. Tyle. 🙂
  Nie przejmuj się, bo na te setki tysięcy zadowolonych użytkowników zawsze trafi się kilku krzykaczy, którzy mogą wszystko popsuć. A im jesteście popularniejsi, tym więcej tego typu zachowań zauważycie.
  Ignoruj(cie) ich i rób(cie) dalej to, co robicie, bo jesteście w tym świetni 🙂

 • BarHanSolo

  Drogi Archonie

  Mam dziwne uczucie deja vu. A tak, rzeczywiście, pisałeś już o tym kiedyś, i to nawet nie tak strasznie dawno (http://blog.arhn.eu/komentarze-pod-doomem-luzne-przemyslenia/). Już wtedy było czuć, że jest to dla Ciebie temat smutny i widać było, że poważnie się zastanawiasz np nad zamknięciem komentarzy na youtube. A ja chcę się zapytać: po co jeszcze to robisz? Po co czytasz komentarze w takim śmietniku jakim stał się jakiś czas temu youtube? Po co dołujesz się poziomem młodzieży, tym co (nie) mają do powiedzenia i tym, że próbują sprawiać przykrość obrażając wszystkich dookoła? Poziom Twojego zdrowia psychicznego jest poziomem całego portalu. Więc proszę (myślę, że też w imieniu innych), żebyś przestał się tym przejmować i przestał czytać komentarze w tak dokładny i biorący wszystko do siebie sposób.

  Pozdrawiam

 • Milo

  To YouTube płaci od wyświetleń reklam a nie wyświetleń filmu?

  • Dark_Archon

   Może, żeby naprostować: Youtube nikomu nie płaci. Płaci reklamodawca i to nie od wyświetlania reklamy, ale od interakcji z reklamą. Nie wystarczy, że reklama się pojawi czy że ktoś w nią kliknie, Google ma algorytm, który oblicza czy reklama „była efektywna”.

   Dlaczego Youtube miałby komukolwiek płacić za wyświetlenia i skąd miałyby się brać na to pieniądze? 🙂 Przecież to Youtube ponosi gigantyczne koszty oferując infrastrukturę, nielimitowaną przestrzeń dyskową, transfer i moc obliczeniową. Każdy inny serwis kazałby sobie nawet za to płacić (i na przykład takie Vimeo każe). Nie wyobrażam sobie nawet jak drogie musi być to przedsięwzięcie. 🙂

   • Milo

    Gdzieś usłuszałem, że za 1000 wyś. na yt twórca dostaje $1, ale jak widać to chyba była jakaś plotka 🙂
    Swoją drogą, to ciekawe jakie google ma algorytmy do obliczania efektywności relkam video przed filmikiem, bo z tego co widzę, to nie można tam nigdzie kliknąć 😉

 • redoks

  Archonie, niestety, ale im więcej będziesz miał widzów na youtubie, tym gorzej tam będzie. Jeśli chodzi o SE, to się cieszę, że nie ma go co miesiąc. Rzeczy które były w tym „miesięczniku” nadawały się SE mini, ostatni odcinek w porównaniu do poprzednich, jest jak niebo, a ziemia. Z drugiej strony to miło byłoby, jakbyś trzymał się jakichś sensownych ram czasowych (czyli na tyle długo, żebyś mógł stworzyć „krwisty” odcinek, a jednocześnie na tyle krótko, byśmy nie zapomnieli o SE). Chciałbym też przypomnieć o SE mini, to świetny pomysł, by nie robić odcinków za często i żebyśmy nie umarli z tęsknoty.

 • Rafał Gr3mLiN Załuski

  Arhn. ja powiem jedno, żadne materiały o grach na YT nie są dla mnie tak wartościowe jak wasze. Wiem ile pracy kosztuje przygotowywanie takich filmów i wielkie dzięki wam za to. Nie przejmujcie się takimi roszczeniami, jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził. Osobiście uwielbiam każde wasze materiały czy to streamy, recenzje, podglądy czy rozpakowania. Mam nadzieje ze będę mógł się tym wszystkim cieszyć jak najwięcej 🙂

 • 8sync

  Spoko Archon, nieważne co gimbaza powie, i tak jesteśmy z tobą.

  • Jestem „gimbusem”, ale jak pisałem w odpowiedzi @Krzysztof Kokoszczyk, prowadzę bloga i wiem co Arszą czuje. Nie życzę sobie być mieszany z innymi „idiotami”.

 • Arek Rechnio

  Nie chce by moje słowa brzmiały jak jakieś poklepywanie po plecach „Nie przejmuj się Archon hejterami, będzie dobrze” itd. ale uważam, że to co robisz, a raczej robicie, mając na myśli cały serwis jak i IHBD, to świetna robota. Sam tworzę, nie filmy o grach, ale o muzyce, i wiem ile czasu zajmuje przygotowanie materiału, nagranie, zmontowanie itd. Dla większości osób brzmi to łatwo, a próba zabrania się za chociażby montaż jest jak uderzenie ze ścianą. Często na sam montaż filmu trzeba przeznaczyć wiele godzin (według mojego przelicznika często jedna minuta filmu to godzina montażu), a nie ma tu przecież mowy o innych w sumie ważniejszych rzeczach jak informacje o grze czy inne. Wielkie nakłady pracy, za którą otrzymuje się obelgi wyzwiska i narzekanie, że „za krótkie”. Nie potrzeba od razu laurów, bo przecież nikt nam tego nie każe, ale jak dla niektórych problemem jest nawet kliknięcie w reklamę, to ja tego nie rozumiem. Przecież to was nic nie kosztuje, a możecie pomóc swojemu twórcy robić lepsze materiały. Ale to wymagało by chyba zmiany mentalności ludzi o co niezwykle trudno, a garstka osób, które wiedzą o co w tym wszystkim chodzi nie umie tego zmienić.

 • Sebastian W

  Archonie mam małe pytanie troszkę niezwiązane z tematem. Kiedyś się dowiedziałem o chorej polityce Nintendo w sprawie filmików youtuberów z ich grami. Też masz podpisany z nimi „cyrograf” na oddawanie bodaj 40% przychodów za stworzone materiały na yt z grami do n?

 • redstonecraftpl

  Nie rozumiem ludzi, którzy nawet przysłowiowych dwóch groszy nie dorzucili, a już krzyczą.. System Error jest publikowany często, jest dobrej jakości, przekazuje treść, która nie wygląda jak kuweta kota mojego kolegi, a taki mamy dziś poziom w polskim(i nie tylko) internecie. Już bardzo niewielu youtuberów trzyma się jakichkolwiek standardów. Większość przedstawia swoją postacią i swoimi filmami poziom tak niski, że chyba tylko niedorozwinięte dwunastolatki(oj, mamy takich w kraju wiele)czerpią przyjemność z oglądania takich materiałów. Oczywiście są chlubne wyjątki, takie jak arhn.eu, które wciąż prezentują sobą wysoki poziom, niezmiennie od wielu lat. Na polskiej „scenie”(a raczej bardaku)jest trudno przetrwać, niech przykładem będzie JJay, który opuścił youtube, na szczęście(jak mówił w wywiadzie)nie bezpowrotnie.
  Mam nadzieje, że nie będziesz przejmował się hejterami. Tej plagi z internetu się już chyba nie wyplewi… Twoje materiały są super i wogóle rób tak dalej, jesteś zajebisty 😀

 • crafciak31

  jak przeczytałem o widzach z ad block, od razu swojego wyłączyłem. tak dla przykładu 🙂

 • Stormtrooper

  A ja tam lubię system error i oglądałbym z uśmiecham z twarzy nawet jakby trwał 2 minuty 😀

 • Rafal

  Patreon nie dla mnie, brak karty kredytowej i mała chęć jej posiadania. Subskrybuje Twitcha czasem jakiś TwitchAlert. Czy to dość? Chętnie wpłacałbym 20 zł miesięcznie.

 • Dziękuję Archon i cała Redakcjo za to co robicie dla nas – waszych widzów. Dla niektórych, w tym mnie, jesteście wręcz inspiracją. Nie warto się przejmować opinią kilku pseudonaukowców, którzy myślą, że wszystko im wypada. Większość z nas jest Wam bardzo wdzięczna za to co robicie. Te 100 tysięcy to w większości wasze ciche aniołki, które czuwają nad Wami na dobre i na złe. Nie opuszczą Was. I może nie wszyscy pomagają pieniężnie, ale na pewno samo obejrzenie, łapka w górę i pozytywny komentarz też Wam pomaga. Jeszcze raz z całego serca Wam dziękuję!

 • Są ludzie i taborety Archonie. Jednak nie przejmuj się tym odpoczywaj i działaj dalej!
  Oglądam wasze filmy, bo często robicie recenzje gier, w które nie zagram(brak konsoli, słaby PC), lub zwyczajne materiały publicystyczne takie właśnie jak System Error.

  Dziękuję też osobie, która fundowała SE, bo dzięki niej miałem kupę zabawy.

  Pozdrowienia dla całej ekipy Arhn.eu!

 • Marcool

  ”Z tym, że nie” to nie jest zdanie Archoniku !!!!!

  • Kuba Nawieśniak

   I co? Nie wszystkie wypowiedzi muszą być zdaniami. Mogą być też równoważnikami zdania.

 • Rafał Kwiatkowski

  Dark_Archonie, nie przejmuj się, teraz mamy takie czasy że ludzie nie doceniają wkładu pracy, nie są w stanie nawet tego zrozumieć a co dopiero powiedzieć, większość ludzi ogląda coś, mówi że fajne a po 2 godzinach zapomina.
  Może to tylko małe słowo ale napiszę „Dziękuję :D” Nawet jeśli nie było System Error na ten tzw „Czas” o który się tak wielce ludzie upominali, to ja cierpliwie czekałem i zastanawiałem się ;3 Cóż to za retro smaczek nam zapodasz 😀 A czym większy odstęp tym lepsze System Error 😀
  Ja już dorosłem troszkę do takiego wieku że gry mnie już tak nie cieszą, gry retro zawsze napędzały mnie grozą, coś w nich było a za razem dawało mi siłę by w nie grać.
  Kiedy patrzę na twoje odcinki Retro, wraca do mnie te stare uczucie z przed lat, kiedy to siedziałem przed Famicomem w pokoju przedzielonym szafą i bałem się kiedy wykrzaczyłem grę, miałem wtedy uczucie jak bym odkrył coś czego nie odkrył nikt, coś co było nielegalne i samo uczucie że ktoś mnie zaraz za to zabije, ale odkrywając bug, ciągnęło mnie to dalej.
  Teraz patrząc na twoje odcinki, mam uczucie że czasami nawet przez przypadek wpadałem na coś, czego ludzie próbowali dokonać przez lata, znaleźć w grze analizując kod itp

  Dla tego uczucia mogę czekać nawet rok na odcinek 😀
  PS: Retro gry zawsze mile widziane 😀

  Pozdrawiam Kwiatek146

 • likan24

  Nie mogę uwierzyć, że ludzie mogą kogoś ukamienować, nie sprawdzając nawet czy mu się należy. Sam nie byłem zwolennikiem tego progu, bo wtedy byłbyś zmuszony tworzyć materiały co miesiąc (nie przez fundatora SE, a przez pozostałych widzów albo przez samego siebie), a taki przymus nigdy nie jest dobry. Gdy minął ponad miesiąc, zdziwiłem się, że nie ma nowego SE, ale ponieważ nie spodziewałbym się, że „uciekniesz z pieniędzmi”, sprawdziłem profil patreonowy, bo myślałem, że fundator zrezygnował. Okazało się, że to jednak próg zniknął, czyli nie miałeś pewnie ochoty, by produkować nowe odcinki co miesiąc. Niektórzy jednak stwierdzili, że dostałeś kasę, bo sprawdzać im się nie chciało i zwyzywali od złodziei.