Przygotowania do nowego cyklu Time Warp idą pełną parą. Jedną z największych zagwozdek z którymi borykałem się we wczesnej fazie konceptualizowania materiału było bardzo proste wyzwanie:

Jak nagrać gameplay z przystawki Famicom Disk System.

Konsola Famicom, japoński odpowiednik NES-a (i naszego rodzimego Pegasusa) nie posiada współczesnego wyjścia wideo composite, które standardowo używane jest do nagrywania gameplayu ze starszych urządzeń. Zamiast tego sprzęt podłącza się do telewizora za pomocą pradawnego kabla antenowego. Istnieje kilka sposobów na „przerobienie” sygnału antenowego na sygnał wideo. Najpopularniejszy polega na skorzystaniu z demodulatora, urządzenia konwertującego obraz. Najłatwiej dostępnym gadżetem zawierającym demodulator jest zwyczajny magnetowid.

VCR

Większość magnetowidów posiada wbudowany demodulator – pozwala wpiąć w siebie urządzenie antenowe, a potem przekierować je do telewizora „prawidłowym” kablem wideo! Taki sygnał możemy już nagrać…

…ale nie w przypadku Famicoma! Ten bowiem jest sprzętem działającym w japońskim spektrum antenowym… który nie pokrywa się z europejskim spektrum antenowym, a co za tym idzie, większość lokalnych magnetowidów i telewizorów zwyczajnie nie potrafi „złapać” sygnału z Famicoma.

Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu. Można na przykład sprowadzić sobie japoński magnetowid. Albo amerykański (amerykańskie spektrum jest bliższe temu japońskiemu i większość urządzeń RTV z tego regionu potrafi odnaleźć odpowiedni sygnał).

Istnieje też metoda tańsza – „AV mod” – trwała modyfikacja konsoli dodająca do niej pełnoprawne wyjście wideo RCA. Proces ten jednak na stałe niszczy obudowę konsoli, wymaga też albo znajomości elektroniki… albo głębokiej kieszeni, by znaleźć kogoś kto zrobi to za nas.

Zdecydowałem, że na dłuższą metę nie jest to gra warta świeczki. Nie chcę trwale przerabiać sprzętu, ani bawić się w importowaniem akcesoriów RTV z Azji. Poza tym, gameplay z Famicoma mogę bez problemu przechwycić z pomocą Retrona 5.

Problemem był tylko Famicom Disk System, który z Retronem nie działa… Uznałem, że musi być lepszy sposób na rozwiązanie mojego problemu. Z prostym pytaniem zwróciłem się do serwisu Emu#Nes:

Czy Famicom Disk System zadziała z polskim Pegasusem?

Pegasus jest rodzimą podróbką japońskiego Famicoma z jedną dużą różnicą – zawiera standardowe wyjście wideo! Odpowiedź guru od Pegasusa? Dość jednoznaczne „Tak, ale konsola musi być bez obudowy, bo z uwagi na inny jej kształt, kartidż FDS nie zmieści się w gnieździe.”

Cóż. Pozostało mi tylko spróbować.

Famicom Disk System i Pegasus

 Prawidłowa odpowiedź na to pytanie brzmi. Nie do końca. Famicom Disk System bez problemu wykrywany jest przez Pegasusa. Bez problemu czyta też gry, potrafi je załadować albo wypluć błąd odczytu… a potem… umiera na czarnym ekranie. Innymi słowy, fajnie jeśli chcemy nagrać BIOS FDS… Gorzej jeśli chcemy nagrać cokolwiek przydatnego. 😉

Troszkę zrezygnowany postanowiłem się zabawić i wypróbować FDS z… Funstation! Tak, tym samym Funstation 3, z którym wygłupiałem się w 2011 roku. Funstation 3 nie ma praktycznie nic wspólnego z oryginalnym Famicomem prócz tego, że on również odtwarza gry na niego. Jego architektura jest jednak zupełnie inna i składa się z wyłącznie jednego, popularnego układu Nes-on-a-Chip. Ten wykorzystywany jest w wielu tanich podróbkach. . Serio, Funstation 3 to jeden czip podpięty do gniazda na kartridże i wyjście wideo w pustej obudowie!

Funstation

 Od niechcenia więc podłączyłem Ram Adapter FDS-a do mojego bazarowego Funstation i… zadziałał. I odpalił WSZYSTKIE moje gry.

...wybaczcie postronnego Archonta.
…wybaczcie postronnego Archonta. Korzystam ze starszego zdjęcia.

Na pierwszy ogień poszło to. Nie, też nie wiem co to jest, ale było dołączone do kupionego przeze mnie zestawu gier na FDS. (Wybaczcie jakoś zdjęć, kineskopy się nie lubią z moim aparatem)

Czo to za gra, czo ona?

Potem wypróbowałem F1-Race, który działa zarówno w wersji kartridżowej jak i FDS:

F1 Race

Zaskoczyło też japońskie Super Mario Bros. 2. Temat dość na czasie. Nie wiedziałem nawet, że kupiłem tę grę, okazało się, że znajdowała się na drugiej stronie jednej z dyskietek! Był to też fajny test systemu zapisu – poprzedni właściciel ukończył grę 15 razy (wartość widoczna jako „gwiazdki” na ekranie tytułowym). WTF.

Super Mario Bros 2 FDS

Nie mogłem też nie spróbować genialnego The Legend of Zelda. Te gry zajmuja aż dwie strony dyskietki i co jakiś czas proszą o jej obrót w napędzie. Zelda 1 ruszyła bez problemu (ale nie reaguje na komendy kontrolera. Sprawa do zbadania, możliwe, że występuje jakiś konflikt z uwagi na funkcję mikrofonu)

Zelda 1 FDS

Zelda 2 za to śmigała bez zarzutu. Co więcej, gra zawierała nawet dwie zapisane gry, które też odpaliły się (i zapisały) bez najmniejszego problemu!

Zelda 2 FDS

Cóż, powiedzieć, że jestem zaskoczony to niedopowiedzenie. Wciąż nie rozumiem dlaczego Funstation bez problemu radzi sobie z obsługą FDS podczas gdy dużo bliższy oryginałowi Pegasus uparcie wiesza się przy uruchomieniu gry.

Ostatecznie jednak dopiąłem swego – znalazłem sposób na przechwycenie obrazu z Famicom Disk System bez konieczności niszczenia mojego pięknego Famicoma dla sztuki, a powstający cykl materiałów o sprzęcie Nintendo będzie bogatszy o szereg interesujących gameplayów. No i przy okazji odkryliśmy ciekawostkę dla fanów zabawy z Pegasusami. Famiklony czyli „podróbki Famicoma” znane są z braku kompatybilności z tym akcesorium, więc bardzo dziwne, że udało mi się szczęśliwym trafem znaleźć taki, który działa. I to zaskakująco dobrze.

A w przyszłości? Kompaktowa forma Funstation natchnęła mnie do projektu, którym pobawię się po zakończeniu pracy nad Time Warpami. Spróbuję przerobić FDS (bez niszczenia go) na pełnoprawną konsolę wykorzystując bebechy Funstation, która nie wymagałaby Famicoma do działania. Wszystko wskazuje na to, że zbudowanie takie urządzenia powinno być banalnie proste korzystając z flaków naszej podróbki.

Famicom Disk System na Pegasusie i… Funstation!
Tagi:            
 • bololabich

  AV mod nie wymaga niszczenia obudowy 😛 ja wypuściłem kable obok kabli kontrolerów i zrobił mi to znajomy sposobem który wymagał tlyko przylutowania kilku kabli do płyty – w pełni odwracalne i nie wymaga uszkadzania płyty, przecinania ścieżek. Można? – Można 😛 Co prawda po przecięciu ścieżek jakosć jest lepsza no ale.. coś kosztem czegoś.

  • Dark_Archon

   2spooky4me. Funstation mi za to nie żal ani trochę 😉

   • piechur89

    w końcu do czegoś konstruktywnego oprócz filmiku ci się to Funstation 3 🙂

 • Karol Hamann

  Czyli Funstation przydało się wreszcie do czegoś. Czy nagrasz film na którym robisz tę konsolę z FDS?

 • Ostry96

  Łał, no to jestem zaskoczony rezultatem x]
  Jednak, mały błąd się wdał: „[…]RTV z Azji. Poza tym, gameplay z Famicoma mogę bez problemY przechwycić z pomocą[…]”
  Ale poza tym, no juznie mogę się doczekać Time Warp’a (◠‿◠ ), Dzięki Archon~

  • Dark_Archon

   Dzięki, poprawię. 🙂

 • Tinio

  A nie proście to wszytko zrobic tym urządzonkiem http://www.dx.com/p/digital-computer-tv-program-receiver-analog-tv-box-303660#.VfsV1_TYCYI ja do tego podłączam wszystkie stare konsole z wyjściuem antenowym

  • Dark_Archon

   A cóż to za cudo i gdzie było całe moje życie? Co ciekawe, wedle informacji na tej stronie obsługuje wymagany zakres częsotliwości ~90Mhz.. ale według tej samej informacji, nie obsługuje rozdzielczości Famicoma? Kusi żeby sprawdzić i zobaczyć 🙂 Dzięki za cynk!

   • Tinio

    Rozdzielczość to nie problem on sobie rozciąga wszystko do wszystkiego 😉 jednym problemem przy konfiguracji urządzenia to zmiana języka menu z Chińskiego na Angielski (oczywiście jest to opisane w instrukcji ale kto by czytał instrukcje 😉 )

    • Dark_Archon

     Warto pamiętać również, by, gdzie jest to możliwe, unikać zgrywania konsoli po RF, bo jest to zwyczajnie najsłabszy rodzaj sygnału o najniższej jakości. 🙂

    • TeslaX

     Hej, mam identyczną zabawkę 😀 i po podłączeniu klona Pegasusa lub PlayStation jak najbardziej obraz działa, tylko hmm… na monitorze widać wyraźne paski i obraz przesunięty w jeden z rogów ekranu. Nie mam pojęcia czemu, przejrzałem wszystkie ustawienia tego urządzenia i nic 🙁 miałeś może podobny problem? Obraz przesyłany przez Chinche.

     • Tinio

      U mn ie tego problemu nie ma obraz jest na środku, paski są w zależności od ustawienia raz są raz nie ma 🙂

 • Nie wiem jak robiono bazaropodróby przed ‚erą Funstation’, ale kiedyś udało mi się przechwycić wideo z takiej konsolki (rok produkcji jakoś pewnie 2000) zwykłą kartą TV do PC za 2 dyszki z jakieś aukcji. Muszę spróbować z ‚prawdziwą’ konsolą. Może ta karta ma jakąś magiczną analogową moc.

  • Dark_Archon

   Ale czy to była japońska konsola? Bo przechwycenie sygnału RF samo w sobie to nie jest filozofia. 🙂

 • TeslaX

  Pytanie może trochę offtopowe, do Dark_Archon, ale spróbuję. Czy Funstation nagrzewa się, a jeżeli tak, to w jakim stopniu podczas pracy? Mój znajomy chciałby kupić sobie jakiś egzemplarz tego typu i dorobić własną spersonalizowaną obudowę z drewna 😀

  • Dark_Archon

   Żeby się nagrzewać to nieszczególnie, ale mój egzemplarz od nowości po włączeniu cuchnie topiącym się plastikiem. 🙂

 • ARJ

  Archon, a używasz czegoś takiego jak Framemeister http://solarisjapan.com/products/xrgb-mini-framemeister-compact-up-scaler-unit ? Tutaj nie pomoże ale przy nagrywaniu z NES może być pomocne.

 • WasikGaming

  Haha, ale rezultat :D. Nie mogę się doczekać Time Warpa, najlepsza seria ever ༼ つ ◕_◕ ༽つ

 • Anonymous

  Wiedziałem że będzie korzystać z Shitrona 5
  To wynika z tego że Dark Archon jest jebanym debilem który sam nie ściąga romów ale i tak używa emulatora z pseudo-konsoli który nie potrafi odpalić poprawnie gier.

 • Piotr Nowacki

  Archon, jak zapowiadałeś, tak zrobiłes, znalazłeś zastosowanie dla Funstation!!!!! uuuu gratulacje!!

 • linka

  Mam takie urządzenie w domu jak „modulator UHF” który posiada wejście i
  wyjście atenowe oraz wejście i wyjście SCART… można tam ustawić różne
  kanały, więc prawdopodobnie japońskie spektrum także by odebrało.